Tematik

2020’den yeniliğe doğru

2020'den yeniliğe doğru

Son birkaç yüzyıldır olduğu gibi ardımızda bıraktığımız 2019 yılı da teknolojinin ve insanlığın yeni gelişmelerine şahit oldu. Bu yılın farkı “gelişmeye gelişiyorsunuz ama küresel yıkımlara çare bulamıyorsunuz” dercesine çıkış yapan iklim aktivisti Greta oldu.

Oysa bilinçli tüketim de sorumluluklarımız da sürdürülebilirlik de hiç yeni konular değildi. Tüketicinin bu eleştiriyi dikkate alması ve artık yıkılmaz sandığımız ekonomilerin de tarafını değiştirmesi 2020 için umutları artırdı. Milyonlarca insanın temiz su ve tuvalete erişememesi gibi pek çok sorun bir yerlerde yankı buldu. Bu yıl insanlığa en büyük anlamı katan şey ise iklim değişikliğinin çevresel değil önce ahlaksal bir sorun olduğunun ispatlanması oldu. Bilincin yükselmesi ve artık milyonlarca insanın “ben bu dünya için ne yapabilirim?” demesi işin rengini değiştirdi.

İnovatif çözümler ve yeni girişimler

Columbia Business’ın pazarlama profesörü Silvia Bellezza, insanların sosyal canlılar olduğunu ve diğerlerinden daha fazlasını elde ettiğimizde onların bunu yaptığımızı bilmelerini istediğimizi söyledi. Bunu da bir şeyleri boşa harcayarak yapabileceğimizi. Gösteri amaçlı tüketimin hüküm sürdüğü bir düzende bazı şeyler değişiyor ve kanaat önderi olarak sayabileceğimiz isimler de bir zamanlar aktivizm olarak görülen değere saygı gösteriyor. Zira böyle giderse dünyada bir evimizin olmayacağının onlar da farkında. Pazarlamanın, teknolojinin ve ekonominin sürdürülebilirlik taraflı kampanyaları hızla çoğaldıkça bilinçli tüketici sayısının artacağını umut ediyor, konuyla ilgili 2019 yılında karşımıza çıkan bir takım yeniliklere dikkat çekmek istiyoruz.

Ayak izi koalisyonu, temiz su ve tuvaletler

Robert Downey Jr.’ı tanırsınız. Iron Man, Avengers başta olmak üzere pek çok filmin yıldızı olan oyuncu yeni bir projeyle karşımıza çıkıp hepimizi heyecanlandırmıştı. Amazon tarafından düzenlenen MARS adlı bir etkinliğin yapay zekâ temalı bir konferans sırasında Ayak İzi Koalisyonu adlı planını açıklayan Downey, çevresel hasarı azaltmayı amaçlıyor. Elbette bunu pek çok hayranı olan bir ünlünün yapıyor olması dikkatleri biraz daha artırıyor. Plan ise şöyle ilerliyor: Robotlar, nanoteknoloji ve bir web sitesi. 2020’nin Nisan ayında başlatılması gereken projenin bir benzeri ise National Geographic desteğiyle Finish tarafından yürütülüyor. “Yarının Suyu” adlı projeyle bir aylık su ayak izinizi hesaplayabilirsiniz. Tabii bir de belgesel var ki hesapladıktan sonra farkındalık sağlamayı amaçlıyor.

Dünya genelinde 2 milyarın üzerinde insanın temiz tuvalet erişimi maalesef yok. Hastalıklara bulunan zor tedaviler ve hastaneye erişim azlığı yetmiyor gibi bir de hızla yayılmasını sağlayan bu tip sorunlar sebebiyle insanlar hayatını kaybediyor. Bu yüzyılın dâhileri arasında gösterilen Bill Gates birkaç yıl önce yeni tuvalet sistemleri geliştiren bir proje üzerinde çalıştığını söylemişti. Geleceğin tuvaleti ile dikkatleri üzerine çeken Gates aklında su olmadan çalışan ve dışkıların farklı amaçlarla kullanılmasını sağlayan bir proje olduğunu söylüyordu.

Bill Gates bu yıl “Omniprocessor” adı verilen cihaz projesini tamamladı. Cihaz amaç doğrultusunda şu şekilde çalışıyor: Afrika’da susuzluk çekilen bölgelerde insan dışkısı bin dereceye kadar ısıl işlem sürecinden geçiyor. Katı ve sıvı maddelerin ayrıştırılması ve buhar haline getirilmesi üzerine elektrik üretimi gerçekleşiyor ve içilebilir suya dönüşüyor. Tuhaf gelebilir ancak Birleşmiş Milletler verilerine göre dünyada temiz suya erişim sağlayamayan 2 milyar 500 bin kişi var ve 1 milyondan fazla çocuk tuvaletlerde sağlanamayan hijyen sebebiyle ölüyor.

Yenilikler, neler getirir?

İzlemediyseniz bir şeyleri yeniden tasarlayabileceğinizi hissettiren ve yok olmak üzere bile olsa bir dünyayı kurtarma umudu veren bu belgeseli şiddetle tavsiye ederiz: The Salt of the Earth. Yok olacak bir orman için 20 yıl boyunca ağaç dikerek onu kurtarmaya çalışan ve yeniden yaratan Salgado çifti Minas Gerais adı verilen bölgeyi doğal hayata kazandırdı. Bir litre suyun hatta bir liranın ne önemi var dediğimiz anlarda bazen damlaya damlaya göl olan su gibi bazı hassasiyetleri hatırlamak gerek. Çiftçilikten orman yaratmaya uzanan bir dönüşüm hikâyesiyle bin 704 dönümlük tükenmek üzere olan bir ormanı cennete dönüştürenler gibi. Salgado ailesiyle özdeşleşen ve Doğa Koruma Alanı olarak anılan bu ormanda bugün; 293 farklı ağaç türüne, 22 farklı memeli hayvana ve 15 farklı sürüngen çeşidine rastlanıyor.

2020’de yeniliği, inovasyonu ve teknolojiyi; doğru, etik ve sürdürülebilir şekilde tüm insanlığın kullanımına sunan bir dünya dileğimiz…

Benzer Yazılar

İlişkilerin ‘genç’ hali: Ya tutmazsa?

Ad Hoc

Eşitsizliğin dönüşümünde ‘sanal’ çözümler

Ad Hoc

Ya sev ya da terk et: Bedensiz varoluşlar

Ad Hoc