Teknoloji

Büyük teknolojiyi parçalamak… ama nasıl?

ABD’li yasa koyucular, 2016 ABD Başkanlık seçimlerinden bu yana, Amazon, Facebook ve Google gibi teknoloji devlerinin monopol yapısına son vermenin iyi bir fikir olup olmayacağı üzerine düşünüyor. Bir süredir bunu yapmaya karar vermiş görünen siyasetçiler, şimdi de bu sürecin nasıl işlemesi gerektiğine kafa yoruyor. MIT Technology Review editörlerinden Angela Chen, benzer vakaların geçmişte nasıl çözümlendiğini araştırmış ve mümkün görünen bazı çözümler önermiş.

Çözüm 1: Büyük teknoloji şirketlerini, küçük şirketlerle veri paylaşmaya teşvik etmek.

Oxford Internet Institute’ten internet düzenleme ve yönetişim profesörü Viktor Mayer-Schönberger, büyük teknoloji şirketlerini parçalamanın kullanıcılar için büyük sorunlar yaratabileceği fikrinde. Sorun, bu şirketlerin çok büyük olmasından ziyade, inovasyonun artık tamamen veri üzerinden ilerlemesi olduğunu belirten Schönberg, küçük şirketlerin bu durumla rekabet edemediğini belirtiyor. Bu nedenle, eğer büyük şirketler anonim verileri küçük teknoloji şirketleriyle paylaşırsa, sorun çözülebilir.

Çözüm 2: Büyük teknoloji platformlarının, kendi servislerini kayırmalarını önlemek.

Kablolu kanalların gerçekleştirdiği bir düzenlemeyi, George Washington Institute of Public Policy’den Hal Singer teknoloji platformları için de öneriyor. Singer, bir ayrımcılık yasağı ilkesi öneriyor. Örneğin, teknoloji platformları dijitalin her alanına diledikleri gibi ayak basabilecekler ancak kendi platformlarını, verdikleri diğer hizmetleri rekabette öne çıkarmak için kullanamayacaklar.

Çözüm 3: Teknoloji şirketlerini kullanıcılarını tutsak etmekten vazgeçirmek.

Bugün birçok insanın Facebook yerine bir başka sosyal ağ kullanmayı tercih etmemesinin nedeni, network’ündeki arkadaşlarının bu diğer sosyal ağlarda olmaması. İnsanların tek bir sosyal ağda takılıp kalmasının önüne geçmek için de “verileri müşterek kullanma” adı verilen bir sistem öneriliyor. Farklı servislerin bir arada çalışabileceği, bir Instagram kullanıcısının Snapchat’te de –hesabı olmasa bile- paylaşım yapabileceği bir model bu. Kimlik yönetimi şirketi Okta’nın CEO’su Todd McKinnon’un web kullanıcılarının her birinin verilerini portatif hale getirecek birer “dijital kimlik kartı”na sahip olmalarının hem onları tek bir sosyal ağa takılıp kalmaktan kurtaracağını hem de veri güvenliği konusunda çok daha dikkatli olmalarını sağlayacağını belirtiyor.

Benzer Yazılar

Yolcu değil insan

Ad Hoc

Trollere de işsizlik yolu göründü

Ad Hoc

Sanat için teknoloji, teknoloji için sanat

Sencer Uçar