Teknoloji

Doğa ve insan için yeni bir başlangıç

Doğa ve insan için yeni bir başlangıç

2018’le ilgili öne çıkan iki duygumu paylaşmam gerekirse, biri “coşku” bir diğeri de “endişe” olurdu. WWF-Türkiye ekibi olarak, çok emek verdiğimiz konulardaki bazı gelişmeleri coşkuyla karşıladık. 2018’i Plastikle Mücadele yılı ilan etmiştik. Tek kullanımlık plastiğin doğada yarattığı tahribatı gözler önüne koyan kampanya filmimizin kamu spotu olarak tüm televizyon kanallarında yayına alınması ve 10 milyondan fazla kişiye ulaşarak gündemde önemli bir yer kaplaması; resmî makamların konuyla ilgili somut adımlar atması ve daha da önemli tedbirlerin alınacak olduğunun sinyallerinin verilmesi bizi umutlandırdı.

Büyük Menderes Havzası’nda başlattığımız Tekstil’de Temiz Üretim Hareketi’nin bir kar topu gibi büyümesi, harekete dünya çapında katılan tekstil markalarının sayısının artması, tekstil üreticilerinin temiz üretim yatırımlarını hızlandırması doğru yolda olduğumuzu gösterdi. Tarımda verimliliği artırmayı hedefleyen yenilikçi uygulamalarımız, küçük ölçekli balıkçılarımıza sahip çıkan projemiz son hızıyla devam etti, somut çıktılara ulaşmaya az kaldı. Çocuklarımızın içindeki değişim gücünü ortaya çıkarmayı hedefleyen Doğa Öncüleri programımız Kars’a kadar uzandı, 75 okula yayıldı. Yaptığımız işleri ölçeklendirmek ve ülke geneline yaymak üzere önemli adımlar attık.

Zorlu mücadelemizde kendimizi yalnız hissettiğimizde, ülkemizin öncü iş insanları, özel kurumları, üniversiteleri, sivil toplum kuruluşları, kamu kurumları destek verdi çalışmalarımıza; çok kıymetli işbirlikleri gelişti. Bu kıymetli birlikteliklerle ortak geleceğimiz için daha da büyük çaplı projelerin tohumlarını ektik. Desteklerle, sesimizi daha fazla duyurabildik. Aldığımız bağışlar büyüdü, takipçilerimiz arttı, ekibimiz genişledi, bunların hepsi gücümüze güç kattı.

Türkiye’de 400 tür tehlike altında

Öte yandan 2018, 50’den fazla uzmanın çalışmasıyla iki yılda bir hazırlanan Yaşayan Gezegen raporumuzun yayımlandığı yıldı. Doğamızda yarattığımız tahribatın, kaybın büyüklüğünün altını çizen raporun canlı türlerinin popülasyonlarındaki yüzde 60’lık genel düşüşü ortaya koyduğu yıl. Türkiye’de artık 400 türün tehlike altında olduğunun bilimsel olarak kanıtlandığı, küresel sıcaklık rekorunun beşinci kez kırıldığı, çocuklarımızın geleceği ile ilgili kaygılarımızın arttığı, bizden sonraki kuşaklara borcumuzun yükünü daha ağır hissettiğimiz, üstelik geleceğe yönelik felaket senaryoları olduğunu var saydığımız afetleri sellerle, tayfunlarla, kasırgalarla, kuraklıkla doğrudan tecrübe ettiğimiz, bütün bu gelişmelerle sarsıldığımız yıl oldu.

Doğa ve insan için yeni bir başlangıç
Gökkuzgun. Fotoğraf: Nizamettin Yavuz

Bunlara ek olarak Küresel Limit Aşım Günü, bu yıl dünyada 1 Ağustos, Türkiye’deyse 11 Temmuz olarak belirlendi. Her yıl biraz daha öne gelen bu tarih, doğanın bize 2018 boyunca kullanmamız için sunduğu kaynakları yedinci ayın ortasında tüketmiş hakkından borç alacağımız anlamına geliyor.

Doğa ve insan için yeni bir başlangıç
Orman Alaca Ağaçkakanı. Fotoğraf: Mustafa Sözen

2018’deki gelişmeler sonucunda kendimize çıkardığımız en önemli not şu oldu: Çalışmalarımızı acilen hızlandırmamız, etkilerini arttırmamız ve bireyler, kurumlar olarak artık birlik olmamız gerekiyor. Doğa ve insan için, samimi olarak yeni bir anlaşma yaparak, elimizi taşın altına koymak, radikal adımlar atmak, daha önce hiç yapmadığımız şekilde çalışmak; cesur, yenilikçi ve yaratıcı olmak zorundayız. Çünkü bugün sergileyeceğimiz kararlılıkla, gidişatı tersine çevirmemiz ve nesillerimizin geleceğini kurtarmamız hâlâ mümkün. Belki de çok geç olmadan bunu yapabilecek son nesiliz.

Biz, WWF olarak, Doğa ve İnsanlar için yeni bir başlangca yelken açarken, sizleri de eskisinden çok daha güçlü, kararlı, işbirlikçi bir şekilde, bu yolculukta yer almaya davet ediyoruz.

Aslı Pasinli, Sivil Toplum Önderi

Benzer Yazılar

Netizenlerin sahte haberler imtihanı

Ad Hoc

Kodlama değil medya okuryazarlığı lütfen!

Ad Hoc

Her şeyin başı dopamin

Ad Hoc