Kültür

Doğu – Batı sentezi: Singapur

Singapur, Endonezya ve Malezya arasında küçük bir ada. Bu küçük ada aynı zamanda dünyanın en kozmopolit şehirlerinden biri. Çinli, Malay, Hintli ve Pakistanlılar… Ve ülkedeki refahın, zenginliğin çektiği Avrupalı ve Amerikalılar başta olmak üzere Batılılar yaşıyor. Şehirde bir arada yaşama kültürünün yarattığı zenginlik hemen görülüyor. Başta Budist, Müslüman, Hindu ve Hıristiyan olmak üzere pek çok farklı inancın barış içinde yaşadığı, çok kültürlü bir sosyal yapıya sahip Singapur. Şehirde gezerken dinler ve kültürler arasında yolculuk yapıyorsunuz. Batı’nın en gelişmiş şehirlerini çağrıştıran ihtişamlı gökdelenlerin arasında gezerken birden bire muhteşem bir tapınağın önünde buluyorsunuz kendinizi. Tam bir mozaik. Şehre her inancın, her kültürün imzasını atmasına izin verilmiş. Çin mahallesi, Buhdha Tooth Relic Temple, Arab Quarter, Masjid Sultan, Haji Lane, Little India…

Singapur’da yaşayan tüm kültürler ve inançlar güzel bir harmoni oluşturmuş. Güneydoğu Asya’nın ucundaki bu küçük ada hem insana huzur veren hem de sorgulatan bir şehir. Işıklandırılmış dev gökdelenleri, muhteşem doğası, tarihi değerlerle modern yaşamın iç içe geçtiği bu şehirden dünyanın özellikle de Ortadoğu’nun öğreneceği çok şey var. Çok farklı kültürler, çok farklı dinlere mensup insanlar uyum içerisinde kavgasız çatışmasız bir arada yaşayabiliyorlar. Belki de bu yüzdendir ki Singapur dünyanın en zengin, en yaratıcı şehirleri arasında hep ilk sıralarda yer alabiliyor.

En’ler ülkesi

Singapur bir en’ler ülkesi. Dünyanın en zengin şehirlerinden birisi. Changi Havalimanı dünyanın en güzel havalimanı olarak kabul ediliyor. OECD eğitim raporlarına göre dünyanın en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip. Matematik ve fen ana dersler olarak okutuluyor. Devlet, bütçesinin yüzde 20’sini eğitime ayırıyor. Bu yüzdendir ki Asya’da okuma yazma oranının en yüksek olduğu ülkelerden biri. National University of Singapur ise her yıl dünyanın en başarılı üniversiteleri arasında yer alıyor. Son derece iyi eğitimli devlet bürokrasisinin en temel misyonu Singapur’u dünyanın en zengin, en gelişmiş, en eğitimli ülkelerinden birine ve egzotik bir film platosuna dönüştürmek olarak belirlenmiş. D

Dünyanın en ünlü otellerinden biri olan Marina Bay Sands, Singapur’un simgelerinden biri. 5,7 milyar dolar yatırımla tamamlanmış otel dünyadaki en sıra dışı mimari yapılardan biri olarak kabul ediliyor. Aslında bir otelden çok büyük bir merkez. İçinde alışveriş merkezleri, gösteri merkezleri, tepesinde Infinity Pool olan büyük bir kompleks. Singapur, muhteşem bir doğaya sahip. Yeşilin yüksek binalarla iç içe geçtiği bu şehirde egzotik bir film platosunda geziyor gibiydik.

Şehre hakim iki renk var: Yeşil ve mavi. Pek çok kez dünyanın en iyi havalimanı seçilen Changi Havalimanı’na iner inmez bu muhteşem doğayı hissetmeye başlıyorsunuz. Havalimanı egzotik bir kültürün izlerini taşıyacak şekilde tasarlanmış. Bir an önce çıkmak yerine durmak ve her bir alanı tek tek deneyimlemek istiyorsunuz. Terminal 3’teki Kelebek Bahçesi dünyada bir ilk. Diğer terminallerdeki Kaktüs, Ay Çiçeği, Bambu ve Orkide Bahçeleri ise bir havalimanında görmeye alışık olmadığınız manzaralar oluşturuyor. Baştan söyleyeyim: Dikkatli olmazsanız burada uçak kaçırmak çok kolay.

Dünyanın en büyük orkide bahçesi Singapore National Orchid Gardens Singapur Botanik Parkı’nın ortasında yer alıyor ve içinde 60 bin orkide var. UNESCO Dünya Mirası listesindeki tek tropik park olan Botanik Parkı geceleri de açık. Çünkü buradaki bazı çiçekler sadece geceleri açtığı için insanların gelip görmesini istiyorlar.

Singapur’a direkt bir seyahat planlamasanız bile Avusturalya, Yeni Zelanda ya da Endonezya ve Malezya’ya bir seyahatiniz sırasında bir mola verebilirsiniz. İki gününüzü Singapur’a ayırıp bu gizemli şehri keşfedebilirsiniz. Tropikal bir iklime sahip bu küçük ada sıcaklığın yüksek ve yağmurun yoğun olduğu aylarda bunaltıcı olabilir. Bu nedenle gidilebilecek en doğru aylar kasım ve mayıs.

Pelin Özkan, MediaCat Genel Yayın Yönetmeni

Benzer Yazılar

Tekinsiz bilimkurgular

Ad Hoc

Anlatıya tutunmak ya da gezginden sonrası üzerine

Ad Hoc

Bir zamanların ‘beyaz gelini’ Siirt

Ad Hoc