İnsan Manşet

Farklılıklara saygı: Himitsu-bako metaforu

Japonya’nın Hakone bölgesinde 19’uncu yüzyılın başlarında Ryugoro Okawa’nın yaratıcısı olduğu bir bulmaca kutusu Himitsu-bako. Kutunun açılabilmesi için parçaların doğru yere kayması yeterli ancak zorluk seviyeleri ve her bir kutunun benzersiz oluşu bu karmaşıklığı çözmek için stratejilere ihtiyaç duymamıza sebep olur. Çünkü benzersiz parçalar bir araya geldikçe çözüme ulaşmak ve karmaşadan kurtulmak daha da zorlaşıyor. Hiçbir mandal ve menteşesi olmayan bu kutular yalnızca doğru ve belli başlı basınç noktalarını bildiğimizde açılabiliyor. Hatta ilk zamanlarda bugün gelenek haline gelen ve usta – çırak ilişkisiyle devam eden bir sanattan çok mücevher gibi özel eşyaların saklanması için kullanılmış.

Himitsu-bako kutusu

Japonya’da yıllardır süren bu geleneği araştıran Mensalus Enstitü ekibi ise bunun insanlar için metaforik bir anlam taşıyabileceğini ifade ediyor. Psikoloji alanında çalışmalar yapan ekip, insanların farklılıklara duyması gereken saygıyı ve empatinin önemini anlatmak için karmaşıklıktan ve çatışmadan kurtulup amaçlarımıza ulaşmamızın da benzer pratik çözümlerden geçtiğini ifade ediyor. Çözümlerin şekillenmesi için ihtiyacımız olan ise öğrenme iradesi ve sabır. Her insanın ayrı bir karakteri, farklı fiziksel özelliği ya da kültürel algısı olabilir, tıpkı bu kutular gibi. Kutunun açılması için gereken doğru strateji ise farklı olan her bir parçanın tanınmasıyla mümkün. Yani, yine insan ilişkileri üzerinden düşünecek olursak empati kurarak karşımızdakini daha fazla tanımamız gerekiyor.

Bu metaforu hatırladığımız anlarda her insanı karakterize eden özelliklere yoğunlaşmamız gerektiğini söyleyen enstitü çalışanları; düşünme, hissetme ve hareket etme biçimlerimizin uyuşmazlığına bulduğumuz çözümlerin bizleri daha esnek ve verimli kılacağını ifade ediyor. Kim bilir belki de dünyada yaşadığımız bu büyük bulmacanın çözümü de insana dayanışmayı ve saygıyı öğreten bu metafordan geçiyordur.

Benzer Yazılar

Bir 19’uncu yüzyıl esteti: John Ruskin

Ad Hoc

İnsandan geriye kalanlar…

Ad Hoc

Beşikten hikâyeler

Arzu Nilay Kocasu