Kültür Manşet

Geçmişten geleceğe hikâye

Yıllar yılı dinlediğimiz masallar ve hikâyeler, bizlere tarihin tekrar yaşanamayan deneyimlerini aktardı. Kişisel ya da toplumsal tüm meselelerin, anıların, kültürün bugüne taşınmasını sağlayan bu hikâyeler bizi biz yapan değerlerin sebeplerini sorgulattı. Hatta son yıllarda her ne kadar görselliğin ön planda olduğunu söylesek de sözlü hikâye anlatıcılığının yükselişini görmezden gelemiyoruz. Zira bu hikâyeleri dinlemek ve insanların özel deneyimlerini kendi motivasyonları için kullanmak isteyen pek çok kişi, yeni bir talep doğurarak bunun bir meslek haline gelmesine yardımcı oldu.

Yapay zekânın ve teknolojinin insanı yalnızlaştıran olumsuzluklarını sıkça duyduğumuz bu çağda, tartışmalara yeni bir soluk getiren ve yalnızlığa çözüm üreten yenilikler meydana geliyor, geleceğe daha umutla bakmamızı sağlayan. Accenture Interactive de geçtiğimiz yıl, Google Voice Assistant yardımıyla insanların anıları dinleyip iletişim kuran bir projeye imza attı: Memory Lane.

Accenture Interactive CEO’su Brian Whipple, özellikle yalnızlıktan mustarip yaşlılara bir nevi hayat arkadaşı sunan bu projeyi nasıl dinamik bir işleyişle ele aldıklarını ifade ediyor.

Stockholm’de yaşayan 250 binden fazla yalnız insanın anlatma ve dinleme ihtiyacına çözüm sunmak isteyen Memory Lane, 10 kişilik bir testten geçiyor. Katılımcıların yaşları 75 ila 101 arasında değişiyor zira asıl amaç geleceğe çok daha fazla anı bırakacak yaşlıların yalnızlığına çözüm bulmak. Doğal bir diyaloğun sağlanması adına son derece ayrıntılı sorular soran ve adım adım ilerleyen konuşmaların tamamı fiziksel bir kitaba aktarılıyor. Eş zamanlı oluşturulan dinleme listesiyle ilerleyen yaşlarda unutulabilecek anıların tazeliğini korumayı da amaçlıyor. Nereli olunduğundan nerede yetişkinliğe adım atıldığına, ilk aşklardan unutulmaz anlara kadar pek çok soru karşılık buluyor; ancak gizlilik konusunda akıllara şüphe düşmemesi adına kayıt tekniğinden de bahsetmek gerek. Alınan cevaplar bulut teknolojisiyle oluşturulmuş bir alana değil, kişisel akıllı hoparlörlere kaydediliyor ve tamamen kaydeden kişinin yükümlülüğüne bırakılıyor.

Yıllar sonra bugünün kültürünü aktaracağımız hikâyeler de, tazeliğini yitiren ancak hep hatırlamayı uman belleklerimiz de küresel bir aktivasyon olarak hayatımızda yer almaya başlayacak bir yenilik buluyor böylelikle kendine.

Benzer Yazılar

Yeni sevdamız: Komplo teorileri

Ad Hoc

Büyümeyen çocuklar, ölmeyen yaşlılar

Ad Hoc

Paylaştığına aitsin

Ad Hoc