Manşet Teknoloji

Home office ve dijital teknoloji

COVID-19 salgını nedeniyle üniversiteler de dahil tüm okullar derslerine evden devam ediyor. Buna ek olarak, sosyal mesafelenme (social distancing) nedeniyle firmaların da evden “home office” tarzı çalışması eklenince, insanın aklına dijital teknolojiler geliyor.

Bu zorunlu evden çalışma ortamında dijital teknolojinin ne kadar faydalı olduğunu gördük. Laptop ile herkes evden ofis ve okul ortamına geçmiş oluyor. Özellikle evden zorunlu çalışmada şirketler, hem telefon hem de görüntülü konuşmayı ekleyerek, dijital teknolojileri neredeyse, üniversiteler ve ilk orta lise öğretimi kadar iyi kullanmaya başladılar. Burada bu teknolojiyi en çok dersleri online platformdan yürüten okullar kullanmakta elbette. Anaokulları bile online derse geçtiler! Sanal ortamda 3-5 yaş grubu çocuklar arkadaşları ile şarkı söyleyip, oyun oynadılar.

Sanal toplantılar ile birçok firma işlerini yürütmeye devam etti. Hatta sanal olarak hackathon yarışması düzenlenerek bir ilke imza atıldı! Ayrıca, firmalar evde sürekli oturan personeli için, sanal ortamdan canlı yayınla spor yaptırmaya bile başladılar! Müzelerin sanal ortamda gezilmesi de turistik faaliyetlerimizi evden yapmaya başlamamızı sağladı. Arkadaş grupları doğum günü kutlamalarını, birlikte oturmalarını artık çeşitli online canlı görüşme platformlarından yapmaya başladırlar. Bir açıdan uzak geleceğin dünyası olarak gördüğümüz sanal dünya, salgın nedeniyle her alanda birden bire evlerimize ve hayatlarımıza girdi. Tüm dünyada her yaş grubundan milyonlarca insan şu anda bu sanal dünyada yaşıyor. Dijital teknolojinin günlük yaşantımızda yaptığı bu değişiklikler salgın sonrasında da devam edecek mi bilinmez ancak hem iş hem de okul hayatımızda dijital teknolojinin vermiş olduğu bu rahatlığı ve kolaylığı kullanmaya devam edeceğiz gibi görünüyor. Gerekli siber güvenlik önlemleri alındıktan sonra neden olmasın?

Yazı: Teknoloji Transfer Yöneticisi Ceren S. Gedikoğlu

Benzer Yazılar

Kaygı çağında insan halleri

Ad Hoc

Altın firavunun hazineleri

Ad Hoc

Sonsuz gençlik, sonsuz cehalet, sonsuz kanser

Ad Hoc