Manşet Teknoloji

İspanyol Gribi’nden sonrası

İspanyol Gribi'nden sonrası

Bilim gazetecisi Laura Spinney, 1918 – 1919 yılları arasında yaşanan İspanyol Gribi ile ilgili kaleme aldığı kitabı “Pale Rider: The Spanish Flu of 1918 and How It Changed the World”de ilginç veriler paylaşıyor. 50 milyon insanın ölümüyle sonuçlanan salgına yönelik en dikkat çekici gerçek, İkinci Dünya Savaşı’ndan daha fazla can kaybına yol açmasına rağmen kolektif belleklerden silinmesi, en azından bugüne kadar. 1957 yılında yaşanan Asya Gribi salgını ve 1968 yılında yaşanan Hong Kong Gribi gibi salgınlarsa sırasıyla 2 ve 4 milyon insan hayatına mal olmuş ki her iki olay da benzer şekilde gölgede kalmış. 20’nci yüzyılda en az dünya savaşları kadar büyük trajedilere yol açan bu olayların neden hafızalarda kalıcı olmadığına yönelik soruya şu yanıtı veriyor Spinney: “İnsanlar salgınları hatırlarken farklı bir yol izliyor. Salgınları, bana kalırsa, birbirinden bağımsız trajedilermişçesine, bireysel bir hatıra olarak düşünme eğilimindeyiz. Kolektif olarak tüm insanlığın başına gelmiş olaylar gibi kodlamıyoruz onları.”

Spinney, COVID-19 pandemisinin de benzer bir yazgıyı izleyeceği görüşünde. Araçlarla ulaşımın ya da telefonla iletişiminin yalnızca varlıklı kesimin kullanımına has olduğu yıllarda, en çok 20-40 yaş arası nüfusu etkileyen İspanyol Gribi çalışma hayatına da ciddi bir darbe vurmuştu. Peki, dünyayı ve sağlığa yaklaşımı nasıl dönüştürdü salgın? ABD sosyal güvenlik endüstrisi bugün 20 milyar dolara eşdeğer bir bütçe dağıttı Amerikan vatandaşlarına. Bilime olan güvenin sarsılması da alternatif tıp arayışlarının başlamasına yol açtı ülkede. Çin’de ise bilimsel metot daha fazla ciddiye alınmaya başlandı. Gelecek salgınlarla baş edebilmek için sağlık verilerinin daha organize bir şekilde toplanması ve hastalık takibinin daha detaylı yapılması gerektiğine yönelik bir anlayış yerleşti ülkede.

Evrensel sağlık bakımını gündemine alan ve toplumsal sağlık bakımı sistemlerini hayata geçiren ilk ülke Rusya oldu. Batı Avrupalı ülkeler de Rusya’yı takip etti. Sağlıktaki neden sonuç ilkelerini ve tarihsel örüntüleri araştıran epidemiyoloji araştırmalarının başlaması da İspanyol Gribi sonrasına tekabül ediyor. Kısacası sağlık, 20’nci yüzyılın bu en büyük krizinin ardından bireysel olmaktan çıkıp nüfus bazında dikkate alınması gereken toplumsal bir konu olarak algılanmaya başlandı.

Benzer Yazılar

Çok boyutlu kamusal dertlere teknolojik çözüm

Ad Hoc

Toplumsal yapay zekâ biraz bekleyebilir

Ad Hoc

Kepenk indiren dünya müzik hazineleri

Ad Hoc