Teknoloji

Kuantum meselesi ve bozguna uğramayacak internet

Kuantum meselesi ve bozguna uğramayacak internet

Kuantum bilgisayarların verileri işleme ve depolama sisteminin alışkın olduğumuz bilgisayarlarda kullanılan yöntemlerden çok farklı olduğunu biliyoruz. Belirli kodların çözülebilmesi ya da yeni ilaçların keşif sürecini hızlandıracak moleküllerer davranışların taklit edilebilmesi gibi çözümü klasik bilgisayarlar için binlerce yıl alabilecek süreçleri saniyeler içinde sonuçlandırabiliyorlar, en azından teoride.

Kuantum bilgisayarlar birkaç yıldır gündemdeydi ancak geçtiğimiz Ekim ayında Google kuantuma has bu üstünlüğü kanıtlayabildi. 53 kuantum bitlik bir bilgisayar, dünyanın en gelişmiş süper bilgisayarının 10 bin yılını alabilecek bir problemi 3 dakikada çözdü. Yani, çözüm hızı 1,5 milyar kat daha fazlaydı. Kısaca, kuantum bilgisayarlar dönemi başlıyor ve en az Google kadar IBM de rekabetteki konumunu almış durumda. MIT Technology Review’ın dönemsel eğilimlerden ve kısa süreli yoğunluk artışlarından ayrıştırarak hazırladığı ve Şubat ayında yayınladığı “10 Breakthrough Technologies” listesinde önemli bir yer işgal etmeye başladı bile kuantum meselesi.

Geçtiğimiz yüzyılın başlarında Max Planck, Albert Einstein, Erwin Schrödinger, Werner Heisenberg ve Max Born’un çalışmalarıyla fizik bilimine giriş yapan kuantum kavramı, günümüz teknolojilerinde yalnızca bilgisayarlarla sınırlı bir kullanıma sahip değil. Çok yakında güvenli iletişimde de anahtar rol oynamaya başlayacak.

Delft University of Technology’den Stephanie Wehner’in sürdürdüğü bir çalışma, Hollanda’nın dört kentini kuantum teknolojilerinin mümkün kıldığı araçlarla bağlantılı hale getirecek bir ağ inşa ediyor bugünlerde. Teknoloji, atomik parçacıkların dolanıklık ilkesine tabi davranışlarına benzer bir yöntem izleyecek. Bu ilke, fotonların içeriklerinin parçalanmadan okunabilmesine engel oluyor. Bir başka deyişle, Hollanda kentlerini birbirine bağlayacak bu yeni ağda paylaşılan mesajları, içeriklerini bozmadan hack’leyebilmek mümkün olmayacak. Elbette dolanıklı parçacıkları yaratabilmek ve uzun mesafeler boyunca yolculuk yapabilmelerini sağlamak kolay bir süreç değil. Wehner ve ekibi, şu an için 1,5 kilometrelik mesafeler için bunu mümkün kılabildiklerini, ancak ilerleyen zamanlarda çok daha geniş bir alanın iletişimini karşılayacak tasarımlar üzerine çalıştıklarını ifade ediyor.

Benzer Yazılar

Kendinize yatırım yapmalısınız

Ad Hoc

Yaşamımızdaki fizik: Renklerin büyülü dünyası

Ad Hoc

Her şey elektrikli olacak

Ad Hoc