Tematik

Nakitsiz toplumda sokak çalgıcıları

Sokaklarından Ed Sheeran, Eddie Izzard ve Rod Stewart gibi dünya çapında sanatçılar çıkaran Londra, sokak müzisyenlerinin nakitsiz topluma hızla uyum sağladığı bir yılı geride bıraktı. Geçtiğimiz yılın Haziran ayında dünyada bir ilk yaşanmış ve Birleşik Krallık başkenti, sokak müzisyenlerinin dinleyicilerinden temassız kredi kartı ödemesi kabul ettiği ilk kent olmuştu. Londra Belediyesi girişimlerinden Busk in London ve teknoloji şirketi iZettle arasındaki uzun soluklu çalışmalar neticesinde müzisyenlere kart okuyucularının dağıtıldığı ve böylelikle, sokak performansına takdirlerin nakit para kadar, temassız kredi kartı, giyilebilir teknoloji, çip ve pin ile yapılabileceği yeni bir dönem başlamıştı. Londra Belediye Başkanı Sadiq Khan gelişmeyi şu sözlerle anlatmıştı: “Sokak müzisyenliği, yükselen sanatçılara yeteneklerini geliştirebildikleri ve yüzlerce insan önünde performans sergileme fırsatı yaratan bir zanaat. Bu teknolojiler sayesinde daha fazla sayıda Londralı, başkentin parlak ve yetenekli sokak sanatçılarına finansal desteğini sunabilecek.”

Londra müzisyenlerinin nakitsiz toplumla imtihanı aslında 2015 yılına uzanıyor. Sokak sanatçılarının sistemine kaydolabildikleri, bu sanatçılara bağış yapmak isteyenlerin de akıllı telefonlarıyla kolaylıkla ödeme yapabildikleri dijital BuSK projesi yıllar önce fazlasıyla ilgi görmüştü.

Yeni ödeme sistemine geçişin birkaç hafta sonrasında, kentin tam zamanlı ünlü sokak müzisyenlerinden Charlotte Campbell gelirlerinin kayda değer bir artış göstermeye başladığını belirtmiş ve eklemişti: “Eğer sokak sanatçıları nakitsiz topluma uyum sağlayamazsa, sanatımızı ölüme terk etme riskini yaşayacağız.”
Sokak sanatçılarının, müzisyenlerin ve evsizlerin nakitsiz topluma ayak uydurabildikleri birçok kent hikâyesi mevcut bugünlerde. Bununla beraber, akılda tutmakta fayda var: Sokaktan kazandıkları paraya ihtiyaç duyanlar yalnızca onlar değil. Emekliler, engelliler, mülteciler de sokağı bir gelir kapısı olarak görüyor ancak nakitsiz toplum fikri herkes -özellikle onlar- için kolaylıkla uyum sağlanabilir bir teknolojik yenilik değil.

Benzer Yazılar

Sokaklarda kaç çocuk var?

Ad Hoc

Evler, kentler ve kuşaklar

Ad Hoc

Kırsal ütopyalar ve sanatsal gerçeklikler

Ad Hoc