Analog

Rüyaların gerçeklerle iç içe geçtiği diyar: Arizona

Rüyaların gerçeklerle iç içe geçtiği diyar: Arizona

Bir Aralık sonunda yılbaşını da kapsayacak güzel bir deneyim yaşamaya ne dersiniz? Hele ki golf oynamayı seviyorsanız Arizona’da muhteşem vakit geçireceğinizi garanti ederim. Çünkü uçsuz bucaksız golf sahalarıyla Arizona Amerika’nın golf cennetlerinden biri.

Rüyaların gerçeklerle iç içe geçtiği diyar: ArizonaArizona için en güzel ziyaret Aralık ya da Ocak ayında planlanmalı. Yaz aylarında 50 dereceyi geçen sıcaklığı ile adeta gelmeyin diyen bir eyalet.

Ünlü Bosnalı yönetmen Emir Kusturica’nın efsane Arizona Dream filmindeki gibi rüyalar ve gerçeklerin iç içe geçtiği bir diyar Arizona. İnsanın hayallerine sığmayan büyüklükte kanyonları, uçsuz bucaksız çölleri, devasa kaktüs ağaçlarından oluşan ormanları, kırmızının her tonuna bezenmiş dağları ve kayalıkları… Öyle ki eyaletin yaygın ismi Copper State. Yani Bakır Eyalet.

2 milyar yıllık doğa tarihine sahip Grand Canyon’un en büyük bölümü Arizona’da bulunduğu için Amerikalılar buraya Grand Canyon Eyaleti de diyorlar.

Doğal bir film platosu

Arizona dünyada ender görülebilecek doğasıyla adeta doğal bir film platosu. Hollywood’un erken dönem kovboy filmlerinden tanıdığımız doğaya hiç yabancılık çekmeyeceksiniz. Hatta zamanda geriye giderek sokaklarında gezerken kendinizi Vahşi Batı’nın kahramanlarından biri gibi hissedeceğiniz küçük kasaba Tombstone plato özelliğini kaybetmeden olduğu gibi duruyor.

Rüyaların gerçeklerle iç içe geçtiği diyar: ArizonaUğradığınız her yerde Arizona Dream, Grand Canyon, Thelma and Louis filmlerinin içinde hissedeceksiniz kendinizi.

Amerika’nın en büyük eyaletlerinden biri olmasına karşın nüfusu sadece 7 milyon. Bir zamanlar Meksika’ya ait olan Arizona’yı ilk keşfedenler Avrupa’dan maden aramaya gelen İspanyollar olmuş. 1853 yılında 48’inci Eyalet olarak Amerika’ya geçmiş.

Arizona, kozmopolit bir nüfusa sahip. İlk sahibi Kızılderililer olmasına karşın bugün nüfusları çok azalmış durumda. Ancak yine de Arizona’da başta Navajo, Apache ve Hopi’ler olmak üzere 22 Kızılderili kabile yaşıyor. Ancak Kızılderilileri hayatın içerisinde görmek mümkün değil. İzole edilmiş durumda kendi bölgelerinde yaşıyorlar.

Dağların çölle birleştiği yer: Sedona

Arizona’ya yolunuz düşerse en çekici yerlerinden küçük bir şehir olan Sedona’yı mutlaka ziyaret edin. Arizona Dream’in efsane soundtrack’i In The Deathcar’ı dinleyerek Sedona’nın kızıl kayalıklarına tırmanırsanız kendinizi daha enerjik hissedeceksiniz. Hele ki günbatımına denk gelirseniz hayatınızın en güzel keyiflerinden birini yaşayacaksınız. O kızıl kayaların tepesine ulaştığınızda dünyadaki en güzel gün batımı fotoğrafının bir parçası olduğunuzu göreceksiniz.

Dağların çölle birleştiği yer Sedona, şairane ismini bu küçük şehrin ilk posta müdürünün eşi Sedona Arabella Miller Schnebly’den almış.

Rüyaların gerçeklerle iç içe geçtiği diyar: ArizonaAmerika’da fotoğrafı en çok çekilen noktalardan biri de Sedona’da: Katedral Kayası’nın en tepesindeki Kutsal Haç Şapeli Tanrı’nın insanlarla buluştuğu bir heykel olarak kabul ediliyor.

Arizona’da sizi şaşırtacak şeylerden biri de eyalete adım attığınız andan itibaren her yerde karşınıza çıkan kaktüs ağaçları. Yolların kenarlarında, parklarda, mahallelerde, dağların tepelerinde… Adeta doğadan fışkıran bu ağaçlar eyaletin en değerli varlıkları arasında yer alıyor. Kaktüslerin güvenliği eyalet yasalarıyla koruma altına alınmış. Bir kaktüs ağacı kesmenin cezası 25 yıl hapis.

Bu gezi sırasında görülecek ve başka yerde bulamayacağınız ender şeylerden biri de Arizona Eyaleti Çiçeği olarak bilinen Saguara Kaktüs Çiçeği. 10 metreye varan uzunluğu ile bu kaktüs türü 200 yıl yaşayabiliyor.

Dünya turuna Arizona’dan başlayacağım

Bizi hayata bağlayan hayallerimiz. O hayallerin peşinden koşmak yaşamı anlamlı kılıyor. Yine bir Ocak başında Arizona’nın o ılık rüzgarını hissederek hayallerim için yeni bir başlangıç yapacağım. Bir yıl boyunca hiç kış yaşamadan dünyadaki tüm ılık diyarları gezeceğim dünya turuma çölleri, dağları, kanyonları, ormanları birbirine bağlayan Arizona’dan başlayacağım.

Pelin Özkan, Gazeteci

Benzer Yazılar

Fantastik romanların ilham kaynağı: Porto

Ad Hoc

Street art: Sanat mı vandalizm mi?

Ad Hoc

Dram ikonundan sanat eserine dönüşen Berlin Duvarı

Ad Hoc