Manşet Tematik

Sokaklarda kaç çocuk var?

Tüm dünyada sokaklarda yaşayan kaç çocuk olduğuna dair en güncel veri, UNICEF’in 2005 yılında yayınladığı bir raporda yer alıyor. UNICEF, bu rakamın yaklaşık 100 milyon olduğunu belirtmişti ancak bu oranın güvenilir olmayabileceği yönünde endişeler mevcut. Sokak çocukluğunun tanımı (bazı kurumlar sokak çocukları yerine sokaklarda yaşamak zorunda kalan çocuklar denmesinin daha gerçekçi olduğunu belirtiyor) ve kaç kişiden oluştuğunun belirlenmesi için uygulanan yöntemler kurumdan kuruma değişiyor. Ancak ortak bir kanı var; o da, çarpık kentleşme, artan eşitsizlikler ve göç gibi global trendlerin geçen 14 sene içerisinde 100 milyon olduğu düşünülen sokak çocuğu sayısını artırdığı. Sokak çocuklarının yalnızca Asya, Afrika ve Güney Amerika gibi yoksul bölgelerde yaşadıklarını varsaymak da bir hata zira göç alan zengin ülkelerde ve sınıflar arasındaki ekonomik uçurumları büyüyen ekonomilerde de sayılarının giderek arttığı düşünülüyor.

En net rakamlar Ortadoğu ve Afrika’ya dair. 2014 yılında Sierra Leona’de yaşanan ebola krizinde 12 bin çocuk, annesini kaybetmişti. Irak’ta yaşanan savaş ve göç krizi 12,3 milyon çocuğu evlerinden uzaklaştırmıştı. Sahra Altı Afrika ülkelerinde yaşayan 16,6 milyon çocuk HIV/ AIDS nedeniyle yetim kalmıştı. UNICEF, 2011 yılından bu yana Suriye’de yaşanan savaşlardan etkilenen 8,4 milyon çocuk olduğunu tahmin ediyor ancak bu çocukların ne kadarı sokaklarda, bilinmiyor.

Birleşmiş Milletler’in sokaklarda yaşayan çocukların haklarını teslim etmesi ise biraz geç bir tarihte gerçekleşiyor. 2017 yılında General Comment (No.21) on Children in Street Situations dokümanıyla sokak çocuklarının haklarını tanıyan Birleşmiş Milletler, bu yasayla hükümetlere kendi ülkelerindeki sokak çocuklarına nasıl davranmaları ve durumlarını iyileştirmek için neler yapmaları gerektiğini söylüyor.

Benzer Yazılar

Cinsiyetlendirilmiş beyin

Ad Hoc

Her şeyin başı dopamin

Ad Hoc

100. yılında internet

Ad Hoc