Ekonomi Manşet

Tiraja değil gençliğe takıl

Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) temmuz sonunda açıklanan verilerine göre, Türkiye’de gazete tirajları son 5 yılda yüzde 44 düştü. Aynı dönemde dergilerin tirajı da yüzde 40,7 azalarak, 134 milyondan 79,5 milyona geriledi. Bu verilere şaşırmasam da, üzülüyorum. Üzüntüm, matbu gazete romantizmiyle konuya bakmamdan kaynaklanmıyor. Ancak özellikle haber medyasının -dijitalde veya basılı mecralarda- var olmaya devam edebilmesi için geleceğe yatırım yapması, yani yeni nesil okurları arasına katması ve bu yeni okur kitlesi üzerinden sürdürebilir bir gelir modeli geliştirmesi elzem. Tiraj kaybını üzüntüyle takip etmemin nedeni tam da burada gizli. Özellikle 2000 sonrasında doğan gençleri okur olarak haber platformlarında ne kadar yakalayabildiğimizden emin değilim çünkü.

Marka bilinci ve bağlılığı gelişiyor

Bu açıdan son derece heyecan verici bir model, Financial Times gibi sadece ödeme duvarının arkasında
okuyabildiğiniz, saygın bir gazete tarafından deneniyor. FT Küresel Eğitim Editörü Andrew Jack’in Uluslararası Gazete Pazarlama Örgütü’nün (INMA) web sitesinde yayınladığı makaleye göre gazete, son iki yıldır 16-19 yaşları arasında tam zamanlı eğitim gören tüm gençlere, okudukları okullara ve öğretmenlerine ücretsiz okuma hakkı veriyor. Jack “Bu program, ücretsiz erişim sayesinde içeriğin kalitesini anlayacak kadar olgun ama promosyonların odağı olmak için oldukça genç olan bu okurlar arasında FT farkındalığı artırıyor” diyor ve bu bireylerin gelecekte de FT okuru olma potansiyeline işaret ediyor.

Dünyada 2 bin 500 okula ücretsiz abonelik

Geçen yıl İngiltere dışındaki okullara da ücretsiz erişim imkânı tanıyan FT’nin bugün dünyada 100’den fazla ülkedeki toplam 2 bin 500 okula ücretsiz abonelik sağladığını biliyor muydunuz? Üstelik işverenler ve eğitmenler de FT üzerinden öğrencilerin kitaplarda öğrendikleriyle güncel olayları analiz becerilerini ölçmeye başlamışlar bile. Okullarını kayıt etmek isteyen öğretmenlerin Ft.com/schoolsarefree linkine gitmeleri yeterli.

FT Schools YouTube kanalı

Gazete FT Schools, YouTube kanalı üzerinden bir başka girişimi daha yönetiyor. Kanal aracılığıyla gençlere kariyerlerinde faydalı olacak bilgiler sunulmaya, doğru yönlendirmeler yapılmaya çalışılıyor. Söz konusu girişimlerin gazete için muhteşem bir pazarlama aracı olduğu bir gerçek. Ama daha önemlisi, dijitalleşme karşısında her şeyin çok değişken olduğu medya pazarında Financial Times’ın bundan 20 yıl sonra da var olabilmek için attığı oldukça sağlam bir adım.

1 milyon ücretli abone

Bu arada Financial Times’ın ücretli abonelerinin sayısı 1 Nisan 2019 itibarıyla 1 milyonu aşmış durumda. FT medya grubunun geçen yıl açıklanan kârıysa, 502 milyon dolar. Tabii ki, bu başarının arkasında hem uzun dönemli planlama hem de veriler ışığında ihtiyaçların doğru analiz edilip, yukarıda anlattığım tarzdaki doğru ürünlerle cevap verilmesi yatıyor.

FT’nin yeni okurlar kazanmak için görsel veriler, interaktif oyunlar ve sanatı gazeteciliğe eklemleyen multimedya yaklaşımları kullanarak, değişik formatlar ve hikâyeler hazırladığını da gözlemliyoruz son dönemde. Neden mi? Çünkü haber medyasının bugünü ve geleceği şekillendirmek için yapması gerekenler artık sadece kaliteli haber üretmekle sınırlı değil. Haberciliği pazarlamayla, sanatla, oyun sektörüyle, eğitimle, sağlıkla entegre projelerle hayatla buluşturabilenlerin ayakta kaldığı ve yükseldiği bir medya dönemine girdi dünya.”

Yazı: Gazeteci Şenay Yıldız

Benzer Yazılar

Önce pilav sonra risotto

Ad Hoc

Facialarla dolu bir geçmişten yaşanamaz bir dünyaya doğru

Ad Hoc

İnsanlığın yarısını hesaba katmayı unutanların hikâyesi

Ad Hoc