Ekonomi

Zeki, çevik, progresif

“Büyükbabam, ikiz kardeşim Rachael ve benim için takma adlar uydurmuştu. Birbirimize fiziksel olarak ne kadar benziyorsakkarakterlerimiz o kadar zıttı. Rach çörek (muffin)’ti. Çörek, ne tatlı değil mi? Ben, Ma Barker’dım. Bir gün büyükbabama ‘Ma Barker ne?’ diye sordum. ‘Ma Barker, bir insandı’ yanıtını alınca, kendisinin kadın bir astronot veya iz bırakan başarılı bir kadın avukat olduğunu umarak ‘Ne yapardı’ diye sordum. ‘Ma Barker adını kötü şöhretiyle duyurmuş ve 1920’lerde yaşamış bir kadın gangsterdi’ yanıtını aldım. Bu büyürken nasıl biri olduğumu size anlatmak konusunda yardımcı olabilir.”

Megan Rapinoe, üst üste ikinci Dünya Kupası zaferini –üstelik turnuvanın en çok gol atan oyuncusuna verilen Altın Ayakkabı ödülüyle birlikte- kazanmadan kısa süre önce The Players Tribune’da yayınlanan yazısında ilk gençlik yıllarını bu sözlerle özetlemişti.

Son dönemin adından en sık söz ettiren sporcuları arasında yer alan Rapinoe, tıpkı partneri ve WNBA süperstarı Sue Bird gibi eşcinsel kimliğini gizlemeyen, üstelik cinsiyet eşitliği konusunda son derece aktif biçimde kamuoyu yaratmaya çalışan özel bir figür.

‘ABD yalnızca bazıları için harika’

Fransa’da gerçekleşen 2019 Kadınlar Dünya Kupası’ndan önce, ABD takımının forma tanıtım gününde çekilen bir videoda sarf ettiği, “(Kazanırsak) Kahrolası Beyaz Saray’a falan gitmeyeceğim tabii ki. Zaten davet edileceğimizi de hiç sanmıyorum” sözleriyle gündeme gelen Rapinoe bu çıkışının ardından, karşısında hatırı sayılır bir meydan okuma buldu: Başkan Donald J. Trump.

O video gün yüzüne çıktıktan sonra Rapinoe’ya “atıp tutmadan önce” kupayı kazanması gerektiğini söyleyen Başkan Trump, üst üste iki Dünya Kupası kazanarak tarihe geçen ve Rapinoe’nun kaptanlığını üstlendiği ABD Kadın Milli Takımı’nı hâlâ makamında ağırlamamış durumda. Hoş, Rapinoe’nun kupa zaferi sonrasında katıldığı sayısız yayında sarf ettiği sözlere bakılırsa, bu davete yalnız kendisi değil hiçbir milli oyuncunun katılma ihtimali yok zaten.

Rapinoe’nun, Trump hükümetini hangi gerekçelerle karşısına aldığını CNN’den Anderson Cooper’a verdiği röportajda geçen pasajda bulmak mümkün:

Başkan bu yayını büyük ihtimalle izliyor. Şimdi değilse de büyük ihtimalle daha sonra izleyecek. Kendisine mesajın ne?

– [Kameraya dönüp, sanki başkanın gözlerinin içine bakarak] Amerika’yı yeniden harika yapayım derken verdiğiniz mesajların, Amerika’nın herkes için harika olmadığı bir döneme ait olduğunu düşünüyorum. Bugün ABD bazıları için harika olabilir ama hâlâ yeteri kadar vatandaşı için öyle değil. Her birimizin bu yolda bir sorumluluğu olduğuna; özellikle sizin inanılmaz bir sorumluluğunuz olduğuna inanıyorum. Bu ülkenin lideri olarak her bir bireyin haklarını gözetmeniz ve herkesin iyiliği için daha iyi olmanız gerektiğini düşünüyorum.”

Eşit ücret isyanı

Başkan Trump’la yaşadığı atışma Megan Rapinoe’nun ilk “vukuatı” değil. 2012 Londra Olimpiyatları başlamadan kısa süre önce cinsel yönelimini kamuoyuyla açıkça paylaşma kararı alan yıldız futbolcu, o tarihten bu yana Colin Kaepernick’in milli marş sırasında diz çökerek ABD’deki polis şiddetini ve ırk ayrımcılığını protesto eden hareketine destek vermek de dahil birçok aktivist eylemde bulundu.

Bu eylemlerden belki de en yankı uyandıranı -özellikle kadınlar gününde ve bu yılkı Kadınlar Dünya Kupası’nın arifesinde gerçekleşmiş olması nedeniyle- Rapinoe’nun beraberindeki 27 milli oyuncuyla ABD Futbol Federasyonu’na açtığı dava oldu.

Equal Pay Act ve Civil Rights Act’in 7’nci maddesine aykırı tutumda bulunduğunu ifade ederek, ABD Futbol Federasyonunu “kurumsal cinsiyet ayrımcılığı” yaptığı gerekçesiyle dava eden oyuncu grubunun sözcülerinden biri yine Rapinoe’ydu. “Bardağı taşıran bir son damla var mıydı bilmiyorum ama bizim için inandığımız ve yasaca kabul görmüş haklar için mücadele etmek adına en uygun zaman bu” diyen kaptan, sorunun eşit ücretten çok daha fazla alanda gerçekleştiğini de ifade ediyordu. Erkek milli takımların kaldıkları otellerden, seyahat ettikleri araçlara dek muazzam bir pozitif ayrımcılık içinde olduğunu ifade eden gruba bu konuda hak vermemek mümkün değil. İki takımın 2013-2016 yılları arasında oynadığı ve tamamını kazandığı 20 dostluk maçının futbolcu başına getirdiği gelir bu durumun en net kanıtı. Öyle ki, ABD Futbol Federasyonu 20 maçın tamamını kazanan erkek milli takımının her bir oyuncusuna 13 bin 166 dolar; aynı başarıyı gösteren kadın milli takımının her bir oyuncusuna ise 4 bin 950 dolar prim vermeyi uygun görmüş.

Rapinoe’nun saha içi ve dışında liderlik ettiği oyuncu grubu branş ve ülke sınırları fark etmeksizin tüm genç sporcular, özellikle kadınlar için bir ilham kaynağı olmaya devam ediyor. Progresif forvetin gözüne kestirdiği bir sonraki sportif hedef 2020’de Japonya’da gerçekleşecek Olimpiyat Oyunları’ndaki altın madalya. Katıldığı televizyon programlarında bir gün siyasete girmeyi düşünüp düşünmediği de sorulan Rapinoe, şimdilik daha spesifik bir hedefe odaklı görünüyor. “Hayatta olduğum her gün eşit ücret için mücadele etmeyi sürdüreceğim.”

Benzer Yazılar

21’inci yüzyıl becerileri

Ad Hoc

Arı varsa hayat, çiçek varsa bal var

Ad Hoc

İş dünyası ve temel erdemler: Cesaret

Ad Hoc